Pāriet uz galveno saturu

Gūtā mācība (CTB-Locker vīruss)

Līdz šim esmu bijis visai veiksmīgs attiecībā uz datoriem un vīrusiem. Ir bijuši visādi "trojāni" u.tml., bet pa lielam nekad lielas problēmas nav bijušas (nu, izņemot daudzās stundas, kas nepieciešamas uz datu migrāciju un kompja pārinstalāciju). Šoreiz gan kapitāli "atrāvāmies" - vienam no mājas kompjiem parādījās uzraksts par to, ka mūsu personīgie faili (dokumenti, bildes) ir nokriptēti, ja nesamaksāsim izpirkuma maksu cik tur to stundu laikā, tad beigas klāt. Iepriekš biju saskāries ar šā vīrusa fake paveidiem, kad vienkārši palaid kādu no anti-malware programmām, un nelūgtais viesis ir prom. Tomēr šoreiz atrāvāmies uz īsto ctb-locker vīrusu vai kādu no tā neskaitāmajiem paveidiem. Faili nobloķēti ar paplašinājumu .exx. Forumos teic, ka ar faktiski neuzlaužamu kodu.
 
Aptuveni šādi izskatās CBT-locker darbībā
Ko darīt šādos gadījumos? Izlasot milzum daudz literatūras par šo tēmu, varu ieteikt šādas lietas:
1) Prevencija ir pats galvenais, ko datora lietotājs var darīt lietas labā. Anti-vīruss + anti-malware programmatūrai jābūt instalētai  un apdeitotai. Tomēr arī tas nesniedz 100% garantiju - jābūt regulāriem back-upiem (rezerves datu kopijai), kas līdzēs arī gadījumā, ja kādu dienu cietais disks aizies "pie Dieviem".
2) Ja tomēr saskārāties ar šo paziņojumu, es ieteiktu nemaksāt izspiedējiem. Garantijas nav nekādas, ka datus izdosies dabūt atpakaļ. Turklāt, maksājot atbalstīsiet šādu "biznesa modeli".
3) Ja vīruss ieperinājies Jūsu datorā, tad prātīgākais ir palaist vismaz 2-3 dažādas anti-malware programmas, lai pārbauda Jūsu datoru un iznīcina tur ieperinājušos "nedraugus".
4) Tomēr tas neatrisina datu nepieejamības problēmu. Atsevišķos gadījumos, (ja vīruss ir no vecajām tā versijām) var palīdzēt Windows "restore previous version" funkcija, ko var aktivizēt nospiežot ar labo taustiņu uz vēlamo failu.
5) Ja ir regulāri veikts Windows back-up, tad var izmantot to, lai atgūtu vismaz daļu no failiem.
6) Ja back-up nav izmantots, tad, ir iespējams mēģināt shadow explorer, kas ļauj atrast failu vecākas versijas. Bet jāteic, ka jaunākie ctb-locker tipa vīrusi šo opciju arī iznīcina.
 
Ctb-locker gadījumā "zāles" diemžēl ne vienmēr palīdz, tāpēc pats svarīgākais ir prevencija - datora aizsardzība (un prātīgā rīcība internetā) kā arī regulāri back-upi.
 
P.s. Kas attiecas uz mums, tad īstenojās mēreni negatīvs scenārijs. Dabūjām "svaigu" vīrusa versiju, pazaudējām datus, kas bija uz viena no datoriem. Labā ziņa, ka ir rezerves kopijas mums svarīgajām lietām, sliktā ziņa - back-up taisīts pasen, tāpēc daļa datu ir aizgājušas nebūtībā.
 
P.p.s. Palīdz arī apziņa, ka nekas nav mūžīgs - jābūt gatavam uz to, ka pazaudēt var visu. Tāpēc vēlams svarīgākajiem failiem taisīt 2-3 rezerves kopijas dažādos veidos (ārējie cietie diski, mākoņošana u.tml.). Un galvenās atmiņas un pieredzi...glabāt galvā. :)
 

Komentāri

  1. Ieteiktu pamēģināt ar kādu softu, ar kura palīdzību atgūst izdzēstus failus

    AtbildētDzēst
  2. Hehe arī es norāvos kādu laiku atpakaļ. Biju nobakupojis datus uz NASu, bet arī laicīgi noķēru ka kaut kas darbojas. Tagad papildus vēl rezerves kopiju turu uz ārējā HDD.

    AtbildētDzēst
  3. Instalējot jaunu Win datoru, ieteiktu izveidot 1 admin acct, kur netiek darīts nekas. Un 1 user acct, kur tiek darīts viss, bet nedrīkst darīt neko bez admin tiesībām. Pirms praktiski jebkuras darbības, kas potenciāli var palaist (tai skaitā malware) programmu, izlēks logs ar admina login/pass. Kas mīļi atgādinās, ka kāds kaut ko grib palaist uz datora. Tas atrisina ne visas, bet lielu daļu no šāda tipa problēmām.

    AtbildētDzēst
  4. Ilze Murāne pirms dažām nedēļām stāstīja tieši par šo. Varbūt parunā ar viņu?

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Vīns, saule, kristālzils ūdens - 14 dienas Sicīlijā

Šoreiz nedaudz par mūsu ceļojumu uz Sicīliju. Atšķirībā no iepriekšējām reizēm man ir slinkums daudz rakstīt, tāpēc centīšos īsi, uzsvarus liekot uz padomiem un piedzīvojumiem. Kāpēc Sicīlija? Sicīlija ir fantastiska vieta tās vēstures dēļ. Ja mēs runājam, ka Latvijai ir gājušas pāri visas tautas pēc kārtas, tad ir vērts ieskatīties kam tik nav piederējusi Sicīlija. Un tieši tas raisa interesi – Sicīlija ir 2.5 reizes mazāka par LV, bet tik dažāda. Atsevišķos Sicīlijas reģionos ir jūtams Grieķu, Romiešu, Bizantijas, Normāņu un Arābu pieskaņa. Tik dažāda arhitektūra, tik dažāda virtuve, cilvēki un ikdiena. Un to visu var apskatīt salīdzinoši īsā laika periodā. Tieši tāpēc izvēlējāmies Sicīliju – emocijām un jauniem iespaidiem pilns ceļojums tikai 2 nedēļās. Uzreiz varu teikt, ka nav iespējams 2 nedēļās apskatīt visu Sicīliju – intuitīvi šķiet, ka pietrūka kādas 10 dienas, bet tas labi – tātad būs kādreiz iemesls atgriezties. Neapskatījām Sicīlijas dienvidaustrumu daļu ar kalnu pilsētām

Komo ezers un Lugano

Jau izsenis esmu gribējis aizbraukt uz Komo ezera apkārtni. Tomēr katru gadu, pienākot atvaļinājuma ceļojuma izvēlei, izvēlējāmies ko citu. Jo no vienas puses Komo ezera apkārtne ir debešķīgi skaista, bet ir arī savi mīnusi – daudz tūristu un ceļot pa apkārti ir arī padārgi, jo apgabals mudž no slavenajiem&bagātajiem. Tomēr šogad, plānojot atvaļinājumus, saskārāmies ar laika ierobežojumiem, tādēļ izvēlējāmies beidzot veikt jau sen izstrādātu maršrutu (šķiet, ka 2-3 gadus atpakaļ diezgan detalizēti jau biju uztaisījis šo maršrutu). Viena no skaistajām mājām Komo ezera krastā Izlidošanas dienā jutos mazliet dīvaini. Vēl iepriekšējās dienas rītā modos Parīzē, tagad mājās, bet jau bija jādodas tālāk. Faktiski mājās tik vien kā paspēju kā nomainīt "komandējuma komplektu" uz "atvaļinājuma komplektu" un aiziet. Tomēr jāatzīst, ka vēl pirmās dienas Itālijā jutos ne savā ādā – tā kā vēl domās Parīzē, tā kā mājās, bet nē – jau Itālijā. :) Villa Balbinel

Iceland in winter – why not? Travel guide for those who travel on a budget. PART 2

This is the second part of our trip review to Iceland. You can find the first part here (a link to my personal blog).  "Golden Circle" and trip to the south of Iceland We’ve done this route twice! Attempt nr. 1. First time we tried to do it was our first day when we got our car. And taking into account the result that was probably a mistake. Firstly it took some time till we got to Reykjavik and found the car rental (we had to take the bus from Hafnarfjordur; we should have started earlier in the morning), then we had to sign the agreement in the car rental. And that’s it – half of the day was already gone. :) But still, the weather was so good (a lot of sunshine, although a snowstorm was forecasted for the evening) that after getting into the car we decided to go for the “ Golden Circle ” – a route in the southwestern part of Iceland which includes several sightseeings – Kerid volcano crater, Geysir , Gulfoss waterfall and Thingvellir National Park ( Þi

Ceļotāju un vēderprieku baudītāju sapņu galamērķis – Kampānija Itālijā (Neapole, Sorento, Amalfi)

Amalfi pludmale Cik es sevi atceros, man Itālija nekad nav asociējusies ar Romas kultūrvēsturi, Florences mākslas pārbagātību vai Milānas moderno šiku. Nē, tā vietā Itālija man galvenokārt saistās ar Neapoli un tās vareno ainu, kur virs pilsētas paceļas Vezuvs. Ar tomātiem, ar picu, ar sieru un šķiņķiem/desām, ar citroniem, ar neskaitāmiem pastu ēdieniem, ar vīniem, liķieriem utt. Ir strīdīgs jautājums par to, kura ir Itālijas gastronomiskākā daļa, bet manā uztverē tieši Kampānija ir viena no galvenajām – tajā cēlusies pica, arī pastas pirmsākumi meklējumi tur, nemaz nerunājot par ne tik izteiktiem kulta ēdieniem. Tāpēc tas bija tikai laika jautājums, kad nokļūšu Kampānijā. Laiks gan ir nepielūdzams... kaut kā sanāca krustu šķērsu izbraukāt pārējo Eiropu, izbraukt ārpus Eiropas, vairākas reizes paceļot pa Itāliju, bet Kampāniju neredzēt. Pēdējā laikā konstatēju, ka katrs nākamais mūsu ceļojums kļūst aizvien avantūriskāks. Izvēlamies vietu, nopērkam biļetes, pierezervējam v

Azoru salas - vieta, kur atgriezties

Motivācija un gatavošanās Visu laiku kopš 2013. gada pavasara, kad mēs ar Polundru apmeklējām Portugālei piederošās Azoru salas, laiku pa laikam domās atgriezāmies tur. 9 salu arhipelāgs uz mums atstāja tik lielu iespaidu, ka nespējām tik vaļā no uzmācīgas domas turp doties vēlreiz. Šo divu gadu laikā, ar mums ir sazinājušies daudz cilvēku, kas sekojot mūsu ceļojuma aprakstam, ir atklājuši sev Azoru salas. Arī mūsu Azoru salu draugi ir ziņojuši, ka mūsu pēdās pēkšņi sākusies latviešu tūristu plūsma. Patīkami, ka izdevies latviešiem atklāt šo skaistumu. Šogad, plānojot ceļojumu septembra mēnesim, primārā doma bija par došanos uz Patagoniju. Bet savelkot kopā ceļojuma budžetu, sapratām, ka “pacelt” šogad to nespējam – jāplāno laicīgāk, jāmeklē lētās biļetes, jāmeklē “gali” paziņu lokā, kas var palīdzēt ar naktsmītnēm. Tad nu atlikām to uz citu reizi. Tad nu likās, ka šī varētu būt tā reize, kad vērts doties uz Azorām – aizbraukt uz salu arhipelāga tālāko stūri – Flores un Corvo , ai