Podkāsti par ekonomikas tēmu

Pēdējos gados podkāsti ir kļuvuši par ierastu lietu daudzu cilvēku ikdienā. (Uzreiz atkāpe: diez šis termins ir latviskots? Ok, paskatījos - "podraide" un "aplāde". Nē, sorry, tos es nelietošu.)
Mani podkāsti nekad tā īsti nav "paķēruši", jo, acīmredzot, tie, kurus mēģināju klausīties, īsti neuzrunāja. Tik laika gaitā sapratu, ka izklaides rakstura podkāsti īsti nav man - brīvajā laikā es varu atrast labākas lietas, ko darīt. Bet, ir savādāk, ja runājam par podkāstiem par manu profesionālo nodarbi - ekonomiku. Šajā ierakstā gribēju padalīties par tiem dažiem, ko klausos, un kas man sniedz vērtīgu informāciju kondensētā veidā. Tieši apstāklis, ka dienas/nedēļas ziņas vai kādu specifisku tēmu varu paklausīties pastaigā mājas-darbs-mājas, ir galvenais iemesls, kādēļ podkāstus sāku klausīties. 
Nevienu podkāstu neklausos no A līdz Z tikai tādēļ, ka jānoklausās. Bieži tēma nav tik saistoša vai veids, kā tā pasniegta nešķiet gana interesants vai izzinošs. Dažreiz gadās, ka tēmu jau esmu iepazinis no citiem avotiem vai no citiem podkāstiem. Primāri darba vajadzībām klausos divos regulāros podkāstus un virkni podkāstu, kurus klausos atkarībā no to tematu aktualitātes man. Klausos Spotify platformā (attiecīgi arī saites uz to), bet lielākā daļa no tiem pieejami arī citās platformās. 

Regulāri klausos divus podkāstus:
  • "FT News Briefing" - darba dienu rītos 10 minūtēs par svarīgiem notikumiem ekonomikā, politikā, finanšu tirgos visapkārt pasaulei. Nav īsti paredzēts kādas tēmas padziļinātai "izpētei", bet vairāk "lauka ieraudzīšana": kas vēl notiek ārpus mana burbuļa (gan ģeogrāfiskā, gan interešu izpratnē). 
  • The Economist viens no podkāstiem "The Intelligence" -  darba dienās, aptuveni 30 minūšu raidījumi. Katrā raidījumā 3 tēmas ar vidēju iedziļināšanos pakāpi. Dažreiz par jau dzirdētiem tematiem, bet ar vairāk insight nekā virsrakstos. Man ļoti tīk, ka labs ģeogrāfiskais sadalījums - pārsvarā Eiropa un ASV, bet gana daudz Āzijas un Āfrikas, ka ļauj paplašināt perspektīvu. Ja tēma ieinteresē, tad dažreiz par šo tēmu klausos kādu citu no The Economist "ģimenes" podkāstiem. Žurnālam ir virkne dažādu podkāstu (dažus no tiem minu zemāk) ar dažādiem mērķiem un analīzes dziļumu, bet šis mani interesē ar to, ka ir pa vidu starp ziņām un padzļinātu un vispusīgu analīzi. 
Atkarībā no piedāvātā temata, laika resursa vai nozīmīguma manam darbam klausos vēl virkni podkāstu, bet ar mazāku regularitāti:
  • World Economic Forum (WEF) uzturētais "World vs Virus". Jā, gana šaura un specifiska, kā arī laikā ierobežota tēma (cerams). Bet manā gadījumā ir svarīgi "just" Covid-19 apstākļu ietekmi uz ekonomikā visapkārt pasaulei. Jā, informācijas par šo tēmu ir bijis pāri pārēm no dažādiem rakursiem. Šī podkāsta gadījumā man tīk tas, ka tas pieskaras ļoti šaurām un gana specifiskam tēmām par vīrusa ietekmi. Tā piemēram, kā vīrusa izplatība izskatās vēsturnieka acīm, kā tas ietekmēs profesionālo sportu, gaisa kvalitāti, veselības aprūpes sistēmas ilgtermiņā utt. 
  • "IMF Podcasts" - Startptautiskā Valūtas Fonda uzturētais podkāsts. Mazliet neregulārs, dažādu garumu un dažādu formātu. Diezgan daudz intervijas ar institūcijas čiekuriem, bet mani podkāsts galvenokārt interesē ar to, ka fokusējas ne tik daudz uz ASV/Eiropu, cik uz jaunattīstības valstīm.
  • Bruegel domnīcas veidotais podkāsts "The Sound of Economics". Klausos retāk, un vien, kad tēma tiešām interesē, jo ne vienmēr tīk formāts un kvalitāte no skaņas viedokļa. Vismaz Covid-19 apstākļos dažreiz problēmas ar skaņu, kas kombinācijā ar pieaicināto franču un itāļu ekspertu akcentiem dažreiz padara runājamo par grūti uztveramu. Par spīti tam, vērtīgs podkāsts, pēdējā laikā gan ļoti spēcīgs (manai gaumei par daudz) fokuss uz Covid-19 efektiem. 
  • Sustainalitics podkāsts. Ļoti specifisks podkāsts tiem, kam interesē ilgtspējas koncepta attīstība finanšu pasaulē. Pēc būtības viss par un ap "sustainable finace", bet ar diezgan spēcīgu finanšu tirgu piesitienu un fokusu uz dažāda veida "zaļo finanšu instrumentu analīzi". Pārsvarā reizi mēnesī. 
  • "Money Talks From Economist Radio". Vēl viens The Economist podkāstu ģimenes dalībnieks. Līdzīgs iepriekšminētajam, bet koncentrējas uz vienu-divām nedēļas galvenajām tēmām. Dažreiz mēdz dublēties ar to, kas stāstīts (bet īsākā formātā) "The Intelligence" podkāstā. 
  • "Politico's EU Confidental" - Politico.eu podkāsts galvenokārt par "lielo politiku", bet gana bieži skar tēmas, lēmumus, diskusijas, kas tiešā vai netiešā veidā skar ekonomiku. Parasti ap 30 minūšu garš raidījums reizi nedēļā, kas aptver trīs tēmas. 
  • "Freakanomics Radio" - mazliet izklaidējošs podkāsts. Bieži diskutē par ne-meinstrīma tēmām, kas varbūt nav gluži noderīgas ikdienas darbā, bet, par ko forši parunāt pie alus/vīna glāzes. 
  • Un vēl viens The Economist podkāsts - "The Economist Asks". Galvenokārt interviju tipa podkāsts. Sarunas ar "lieliem ekonomikas čiekuriem" 25-30 minūšu garumā. Neesmu liels šādu interviju cienītājs, bet dažreiz runātāju vārdi ir tik "lieli", ka nevaru "paiet garām". 
Nobeigumam, podkāsts latviešu valodā:
  • Rīgas Tehniskās Universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta veidotais podkāsts "Ilgtspējīgās pasaules". Par pētniecību, enerģētiku, energoefektivitāti u.c. interesantiem tematiem. Šis tāds specifiskāks temats, bet tā kā savā darbā diezgan daudz saskaros ar līdzīgiem tematiem, interesanti paklausīties kas šajā frontē notiek Latvijā. 

Kuri ir tie podkāsti, kurus Jūs klausāties sevis izglītošanai un redzesloka paplašināšanai? 

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Kazeņu ievārījums - ziemas kārums

Komo ezers un Lugano

Iceland in winter – why not? Travel guide for those who travel on a budget. PART 2